BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 27 w Radomiu bardzo aktywnie promuje bezpieczeństwo w sieci. Zdajemy sobie sprawę, że Internet to w tej chwili główne medium, z którego korzystają wszyscy – i dorośli, i dzieci. Dlatego też  bierzemy udział w różnych programach i przedsięwzięciach, związanych z tym tematem.

Od wielu już lat angażujemy się w projekt “Twoje dane – Twoja sprawa” – program edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół. Jego celem jest uświadomienie uczniom, jak ważne jest chronienie swoich danych, zwłaszcza w Internecie.

Kolejnym ogólnopolskim programem, w którym bierzemy udział jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu odbywa się pod hasłem Działajmy razem!. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

6 marca 2020 roku w naszej szkole miało miejsce wydarzenie poświęcone tym zagadnieniom. Uczniowie klasy 6 przygotowali dla młodszych kolegów mnóstwo atrakcji. Było wiele ciekawych zabaw tematycznych, filmy o Pliku i Folderze, piosenki, a także przedstawienie pt. “Zosia w krainie …Internetu”. Na koniec scena należała do zwycięzców ogłoszonego wcześniej konkursu “Moje zabawy w Internecie”. Laureaci odebrali z rąk pani dyrektor Anny Kaim dyplomy oraz nagrody za kreatywne prace.

Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

• aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
  • stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
  • nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (Wi-Fi).

♦ Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

• aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
  • pamiętaj, treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
  • nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail, nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy,
  • nie udostępniaj w Internecie swoich danych.

♦ Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

• rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
  • nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć,
  • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w komendach wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).