Tydzień patriotyzmu w PSP 27 w Radomiu pod hasłem „Radosna Niepodległa”

Dniu 10 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 27 w Radomiu świętowała obchody 99  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w zadaniach o tematyce patriotycznej:  grze dydaktycznej „Radosna Niepodległa”, konkursach na plakat, kotylion i hasło. Tydzień Patriotyzmu w Publicznej Szkole nr 27 w Radomiu zakończył marsz ulicami Osiedla nad Potokiem. Następnie dyrektor szkoły wraz z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego odczytała Apel Poległych przy Dębie Katyńskim upamiętniającym pochodzącego z Radomia oficera zamordowanego w Charkowie, Kazimierza Kaszewskiego. Delegacja uczniów z PSP 27 wraz z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 3 złożyła wspólnie kwiaty i zapaliła znicze przy Pomniku Pamięci znajdującym się na terenie szkoły. Dalsze radosne świętowanie miało miejsce podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Podczas uroczystej akademii uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję obejrzeć scenki teatralne przybliżające postać Józefa Piłsudskiego i jego rolę w odzyskaniu niepodległości. Najmłodsi uczniowie przygotowali krótki film, podczas którego pokazali starszym kolegom, czym jest dla nich patriotyzm. Wszystkich zachwyciła recytacja popularnego wiersza „Katechizm polskiego dziecka” wykonaniu ucznia klasy gimnazjalnej i uczennicy klasy pierwszej, która symbolicznie pokazała jak historia jest żywa.

„Tydzień patriotyzmu przybliżył nam historię państwa polskiego. Wykonując zadaniami musieliśmy poczytać, zapoznać się z naszą przyszłością. Gry, przedstawienia oraz piosenki lepiej pomagają zrozumieć naszemu pokoleniu historię. Dzisiejsza akademia była prawdziwą lekcję patriotyzmu. Pokazała nam, czym jest miłość do Ojczyzny, jak wielu ludzi zginęło za wolność naszego kraju oraz, że nie możemy o nich zapomnieć. W dzień 11 listopada wkraczamy ciesząc się, że żyjemy w wolnej Polsce”.

Łukasz Gregorczyk z klasy III gimnazjum