NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2019 roku chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się z panią dyrektor Anetą Maciejewską – Pawłowską oraz  nauczycielką biologii p. Eweliną Dębicką do Kielc na Noc Biologów. Oto wrażenia jej uczestników:

11 stycznia 2019 roku odbyło się wielkie wydarzenie, wyczekiwane przez wszystkich miłośników biologii, a mianowicie Noc Biologów. Kilka dni przed imprezą dostaliśmy od pani Eweliny Dębickiej ulotki z ofertą. Naszym zadaniem było wybranie warsztatów, pokazów, konferencji, w których chcielibyśmy uczestniczyć. Lecz było ich tak dużo, że wybór był niesamowicie trudny. Nie można było iść na wszystko, ponieważ godziny spotkań się pokrywały, ale dzięki tak dużej ilości opcji, każdy, nawet najbardziej wybredny biolog, znalazł coś dla siebie.
Zbiórka odbyła się o godzinie 14:45 na ulicy Miłej. Na wydarzenie jechały dwie szkoły: PSP 27 oraz PSP 34 w Radomiu. Około godziny 15:00 ruszyliśmy autokarem do Kielc, bo tam odbywała się właśnie Noc Biologów. Po około 1.30 h byliśmy na miejscu – przed Uniwersytetem Biologii w Kielcach. Na miejscu okazało się, że uczestników jest bardzo wielu. Wydawałoby się, że około 1000 osób pomieści się bez problemu, jednak tak nie było. Przekonaliśmy się o tym przy wejściu do budynku i chęci oddania kurtek do szatni. Po 20 minutach stania w zatłoczonym pomieszczeniu, uznaliśmy, że idziemy zwiedzać budynek chodząc z kurtkami w ręku, bo nie opłaca nam się czekać kilku godzin, żeby oddać kurtkę a następnie ją odebrać. Wydarzenie rozpoczynało się o 17:00 i trwało do 22:00.O godzinie 17:30 rozpoczynał się wykład Jak pokonać stres? Wszyscy uznaliśmy, że dobrym pomysłem jest na niego iść. Po wejściu do sali widzieliśmy małą aulę, dlatego mogliśmy poczuć się jak na studiach. Jednak ilość osób była tak duża, a miejsc tak mało, że wykład przestaliśmy. Dowiedziałam się kilku rzeczy, które mogą mi pomóc w nauce i w sprawach codziennych. Po wykładzie postanowiliśmy odpocząć i coś zjeść. Zgiełk, tłum, hałas delikatnie nas zmęczył. Około godziny 19:00 ruszyliśmy w dalszą drogę. Na końcu korytarza ujrzeliśmy otwarte drzwi. Skierowaliśmy się w tym kierunku i poczuliśmy zapach zwierząt. Naszym oczom ukazały się dwie duże owce, koza, i malutka 3 tygodniowa owieczka. Pan leśniczy, który pilnował zwierząt, aby nie ucierpiały, opowiedział nam trochę o nich. Dał nam też owies, który mogliśmy dać zwierzętom na przekąskę. Trochę się tam zasiedzieliśmy. Po wyjściu okazało się, że jest mniej ludzi. Ucieszyliśmy się i migiem ruszyliśmy zwiedzać dalej. Byliśmy w akwarium, planetarium, profesjonalnych pracowniach z mikroskopami, gdzie oglądaliśmy różne komórki, zaczynając od krwi kończąc na np. nasionach drzew. Najciekawsze było to, że mogliśmy stworzyć swój własny preparat, obserwując komórki, które pobieraliśmy z wewnętrznego boku policzka. Opuściliśmy panie analityczki i ruszyliśmy dalej. W jednym z pomieszczeń ujrzeliśmy bieżnię. W oczekiwaniu na swoją kolej przebieżki, poznaliśmy kilka super osób. Na bieżni trener zalecał Interwały, czyli zwiększanie i zmniejszanie częstotliwości, szybkości ćwiczeń… Uff, to było męczące. Postanowiliśmy wzmocnić się kawą w bufecie. Była godzina 21:00, a o 21:30 mieliśmy ustaloną zbiórkę z naszą wychowawczynią, więc już nigdzie nie szliśmy i odpoczywaliśmy. Wybiła godzina zbiórki. Przeliczyliśmy się i zaczęliśmy kierować w stronę autokaru. Około 23:30 byliśmy na miejscu, skąd odbierali nas rodzice. To była super wycieczka i mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze kiedyś pojechać na takie wydarzenie.
Magdalena Kalińska klasa 3B

W dniu 11 stycznia 2019r. (piątek) na wszystkich uniwersytetach biologicznych w Polsce odbywała się Noc Biologów. Uczniowie naszej szkoły i PSP 34 wraz z nauczycielami wybrali się na uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zbiórka odbyła się o godzinie 14.45 na placu przy kościele na ul. Miłej.

Po dotarciu na miejsce, okazało się, że impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem, było tam naprawdę dużo ludzi. Podczas tego wydarzenia mogliśmy uczestniczyć w  wykładach, warsztatach i pokazach związanych z ciałem człowieka, zwierzętami czy roślinami. Można było zobaczyć nawet kilka zwierząt na żywo, min.: kozę, owce, różnego rodzaju ryby i zwierzęta wodne.  Wszystkie zajęcia było bardzo interesujące i pouczające. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się o wielu ciekawych zjawiskach biologicznych. W budynku, w którym odbywała się Noc Biologów, znajdował się także bufet, w którym mogliśmy coś zjeść i się napić. W jednym z pokoi, przeznaczonych do aktywności fizycznej, można było skorzystać z bieżni i spalić trochę kalorii po posiłku.

O godzinie 21.30 Noc Biologów dobiegła końca. Po sprawdzeniu, czy wszyscy stawili się na zbiórkę, wyruszyliśmy do Radomia. Na miejscu byliśmy ok. 23.15 skąd odebrali nas rodzice. Myślę, że wszyscy, którzy brali udział w tym wydarzeniu, są bardzo z niego zadowoleni.

Natalia Gregorek kl. 3a

Fotografie: Mateusz Jeżyna kl. 3b