ODWIEDZINY MISJONARKI – SIOSTRY ANGELI

ODWIEDZINY MISJONARKI – SIOSTRY  ANGELI

Czy może mieć coś wspólnego Publiczna Szkoła Podstawowa nr 27 w Radomiu z oddaloną ponad dziesięć tysięcy kilometrów Indonezją? Okazuje się, że tak!

W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć Siostrę misjonarkę – Siostrę Angelę, która przyjechała do naszego kraju z odległej Indonezji, a dokładniej z wyspy Flores. Siostra odwiedziła uczniów z klas I-III – żałujemy, że nie spotkała się ze wszystkimi uczniami naszej szkoły… Nie wszyscy mogli na własne uszy usłyszeć opowieści Siostry misjonarki. Spotkanie odbyło się w ramach programu Emp@tyczna Klasa i tygodnia pomocy na rzecz sierocińca w Ugandzie.

Siostra Angela bardzo przekonująco i barwnie opowiadała. na czym polega jej praca i pomoc. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat kraju, z którego pochodzi Siostra. Jedną z ciekawostek jest bardzo podobna flaga naszego kraju – Polski i Indonezji. Barwami narodowymi naszego kraju jest biel i czerwień, natomiast barwy narodowe Indonezji to… czerwień i biel. Dowiedzieliśmy się również, że wyspy indonezyjskie zamieszkują smoki! Nie takie prawdziwe ze skrzydłami i ziejące ogniem Indonezję zamieszkują smoki Komodo – największe żyjące jaszczurki na świecie. Są bardzo niebezpieczne, zamieszkują trzy wyspy indonezyjskie, które nie są zamieszkane przez ludzi. Siostra Angela zaprezentowała ciekawy film edukacyjny pokazujący życie, kulturę, język i religie w Indonezji. Uczniowie poznali nazwy niektórych wysp indonezyjskich – wyspa Bali znana jest również jako wyspa Boga. Siostra Angela poinformowała, że w Indonezji jest aż 6 religii – islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Mieszkańcy Indonezji. zwłaszcza dzieci różnych religii, mają ze sobą wspólne zajęcia – razem się modlą, odmawiają różaniec zachowując postawę odpowiednią do swojej religii, jak również śpiewają i tańczą, W Indonezji śpiew i taniec również jest formą modlitwy. Słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem, gdyż opowieści w języku polskim ubarwiały te w języku indonezyjskim.

Na spotkaniu był czas na wspólną modlitwę, śpiew i taniec w rytm indonezyjskiej muzyki. Siostra Angela nauczyła naszych uczniów pieśni prosto z Indonezji „Terima Kasih”, co w naszym języku oznacza „ Tysiąckrotnie dziękuję”. Uczniowie przy akompaniamencie gitary. wspólnie z Siostrą, śpiewali piosenkę w języku indonezyjskim i polskim. Tak się również mile złożyło, że Siostra Angela obchodziła w dniu dzisiejszym imieniny… odśpiewaliśmy głośne „Sto Lat”,
a Siostra podziękowała nam imieninowymi słodkościami.

Spotkanie z Siostrą było dla nas niezwykłą lekcją – lekcją pokory i szacunku. I za to ogromnie dziękujemy i mamy nadzieję na ponowne odwiedziny Siostry Angeli w naszej szkole.

Poniżej prezentujemy krótki film z tego wydarzenia: