Warto mieć pasję – spotkanie z himalaistą

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI

Warto mieć pasję – spotkanie z kimś Wielkim, we współpracy z Fundacją Wielki Człowiek
oraz Szlachetna Paczka.

14 maja 2021 roku o godz. 18.00 gościliśmy w naszej szkole Pana Karola Adamskiego – himalaistę i jednocześnie kibica Radomiaka. Pasja radomianina zrodziła się w 2001 roku, kiedy, wraz ze znajomymi, pojechał na Podhale. Jego pierwszym tatrzańskim szczytem był Nosal, który do tej pory dobrze wspomina. Później zaczęły się samotne wędrówki po polskich szlakach, a następnie po zagranicznych szczytach. W Tanzanii 24 razy zdobywał z turystami szczyt Kilimandżaro (5895m)!, ma za sobą połowę szczytów Korony Ziemi i Karakorum.

Studenci Akademii Przyszłości, wraz ze swoimi opiekunami  ze wszystkich grup z innych szkół  z Radomia, gościli na 2 godzinnym spotkaniu.

Uczniowie mieli okazję poznać jak wygląda sprzęt alpinistyczny, w czym chodzi się po górach, przy pomocy jakich narzędzi  można się wspinać, jak przygotować sobie miejsce do spania, jak bezpiecznie przemieszczać się w górach wysokich, jak wygląda dieta alpinisty, himalaisty, co się je podczas wypraw, jak trzeba się wspierać w górach, jak bezpiecznie zejść ze szczytu i jak ważna jest w tym wszystkim komunikacja oraz  budowanie wzajemnych relacji opartych na prawdzie, szacunku i zaufaniu.

Pan Karol opowiadał swoja historię, a wszyscy z zaciekawieniem w tym uczestniczyliśmy. To było piękne doświadczenie.

Uczniowie PSP Nr 27, uczestniczący w Programie Akademia Przyszłości