Rajd integracyjny

Tradycją szkoły już od wielu lat są rajdy integracyjne, które mają integrować społeczność szkolną uczniów, nauczycieli i rodziców, promować alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego. Zazwyczaj rajdy odbywały się pod koniec września, gdyż właśnie wtedy obchodzimy  Światowy Dzień Turystyki.  W tym roku zaplanowaliśmy nasz rajd na 3 października pod hasłem BIAŁO-CZERWONE WĘDROWANIE,  ponieważ chcieliśmy w ten sposób uczcić 100 – lecie odzyskania niepodległości. Miejscem docelowym miała być Garbatka Letnisko i wieś Molendy, gdzie znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Niestety pogoda spłatała nam figla. Ulewny deszcz przestraszył wszystkich. Mimo to podjęliśmy decyzję… jedziemy.  Razem z przewodnikiem radomskiego oddziału PTTK panem Karolem Walczakiem podjęliśmy decyzję o zmianie trasy na Królewskie  Źródła, gdzie 4 wiaty mogły ochronić nas od deszczu. Zarówno uczniowie jak i pozostali uczestnicy byli przygotowani na taką pogodę – płaszcze przeciwdeszczowe, parasolki, kalosze spełniły swoje zadanie. Wyruszyliśmy w strugach deszczu. Nim dotarliśmy do leśniczówki deszcz powoli przestał padać, a słońce wyjrzało zza chmur. Piękna pogoda powróciła.  Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy.  Na początku gimnazjaliści z przewodnikiem poszli podziwiać piękno przyrody, a młodsze klasy w tym czasie zajęły się rywalizacją sportową i pieczeniem kiełbasek.  Kiedy klasy III wróciły,  młodsze dzieci wraz z przewodnikiem udały się leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu przygody.

Leśny spacer okazał się wyjątkowo interesujący dla wszystkich. Pan przewodnik ciekawie opowiadał
o historii Puszczy Kozienickiej jej walorach oraz o zwierzętach i roślinach, które można w niej spotkać.

Nie zabrakło też elementów patriotycznych.  Jak na biało – czerwone wędrowanie przystało wszyscy mieli jakieś biało – czerwone elementy – kotyliony, flagi, części ubioru czy po prostu kwiaty. Na zakończenie podjechaliśmy pod pomnik upamiętniający poległych żołnierzy z 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy walczyli na tych terenach od 14 do 18 września 1939 r. Przedstawiciele klas zapalili znicze i złożyli kwiaty a cała obecna pod pomnikiem społeczność odśpiewała „Jeszcze Polska nie zginęła..”